Hidrofor Sıkça Sorulan Sorular


Hidrofor Sıkca Sorulan Sorular

1-Hidrofor sık devreye girip çıkıyor ne yapmalıyım?
Genleşme tankında hava kalmamıştır ( Sisteminizin pompa çıkış basıncından az olmak kaydıyla)havayı tamamlayın.
2- Enerji sarfiyatım çok oluyor ne yapmalıyım?
Hidrofor motorları devreye ilk girdikleri zaman motor kalkış esnasında anma akımı diye tabir edilen bir aşırı akıma maruz kalırlar. Daha hidroforunuz verimli çalışmaya başlamadan çekilen bu akım motor ne kadar sık devreye girip çıkarsa enerji kaybınız o kadar fazla olacak, ayrıca ekipmanlarda aşınmalar olacağından o denli sık arızalar meydana gelecektir. Bunu önlemenin en iyi yolu genleşme tankının mümkün olduğu kadar büyük hacimli olmasına özen göstermektir. Bu yöntem hidroforunuzun devreye giriş çıkışını azaltacak enerjiden o denli avantajlı olacaksınız.
3-Musluklarımdan bazen tazyikli hava geliyor ne yapmalıyım?
Genellikle bu şikâyetler pistonlu hidroforlarda olmaktadır. Pistonlu hidroforların hemen altında bulunan genleşme tankında hava fazla olduğunda hattınızda suya karışarak musluklarınıza kadar gelmektedir. Eğer hava emniyet ventilini çekerek bir kısmını boşaltacak olursanız sorunun hallolduğunu görürsünüz.
4-Hidroforlarımda aşırı ses oluyor ne yapmalıyım?
Rulmanları aşınmış olabilir değiştirin. Hidroforunuzun oturduğu platformun altını ses yalıtımı yapmak için lastik takozlarla besleyin, hidroforun giriş ve çıkış su tesisatlarını plastik boruyla yaptırınız. Unutmayın metal boruların ses iletme plastik borunun ise ses yalıtım özelliği vardır.
5-Hidroforumu montaj esnasında nelere dikkat etmeliyim?
Elektrik aksamında hidroforunuzun çektiği akımı karşılayacak kadar akıma dayanıklı kablo, kontaktör vs. malzemelerinizi tercih ediniz. Hidroforunuzu mümkün olduğu kadar kuru hava akımı olan ve nemi az bir alana montaj ediniz. Bu hem elektrik aksamlarının nem almasını hem de hidroforunuzu korozyondan korur. Hidroforunuzu su emişini kolaylaştırmak için su deposunun konumunu dikkate alarak yerleştirin. Tesisatlarınızın giriş ve çıkışına muhakkak çekvalf koydurun. Su deposuna susuz çalışmayı önlemek için elektrikli flatör koydurun.
6- Çalışan bir hidrofor neden sık arıza yapar?
Sisteminizin hava tankını en az iki ayda bir kontrol ettirin. Çalışan sisteminizde ses artışı varsa arıza büyüyüp başka aksamlara zarar vermeden servise haber veriniz. Unutmayın düzenli bakımı yapılan hidrofor arıza yapmaz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir